Mid-Continent University May 2013 Graduates

Mid-Continent University’s May 2013 Graduates

MAYFIELD, KY. – Saturday, May 11, 2013, Dr. Robert Imhoff, President of Mid-Continent University, will confer degrees to approximately 340 students. Commencement ceremonies will be held at Graves County High School in Mayfield, Kentucky at 3:00 pm.

The Mid-Continent University May 2013 graduating class represents a diverse group including Advantage adult program students and traditional students earning degrees from the James W. Cecil Baptist College of the Bible and The Baptist College of Arts and Sciences. Twenty-seven graduated summa cum laude, having earned grade point averages of 3.9 or higher. Fifty-eight students have earned the magna cum laude designation, with 3.7 to 3.89 GPAs, and 58 achieved cum laude status, having 3.5 to 3.69 GPAs.

Kentucky County Degree Recipients

Allen County

Bachelor of Science

Robert Jason Hightower – Adolphus

Ballard County

Bachelor of Science

Matthew Lee Hafford – Kevil

William Edward Elledge, Magna Cum Laude – Kevil

Richard Henry Blankenship, Summa Cum Laude – Kevil

Scott L. Holmes, Cum Laude – La Center

Barren County

Bachelor of Science

George Anthony Morgan, Cum Laude – Glasgow

Associate of Science            

Stacy Michelle Lee, Magna Cum Laude – Austin

Kristy Felitsky – Glasgow

Kara R. Walker, Magna Cum Laude – Glasgow

Boyle County

Bachelor of Science

Alexandra Dixon – Danville

Bullitt County

Bachelor of Science

Joseph Leslie Greenwell – Mt. Washington

Caldwell County

Bachelor of Science

Tina Wellham – Fredonia

Associate of Science

Michael Manus – Princeton

Delana Lorraine Fuqua – Princeton

Rebekka L. Mullen – Princeton

Rocky L. Howton, Cum Laude – Princeton

Jessica Lee Rogers, Summa Cum Laude – Princeton

Calloway County

Bachelor of Science

Charles L. Holt – Almo

Christopher J. McNeely – Murray

Scott Winchester – Murray

Karl W. Baum – Murray

Teresa Ann Cavitt Porter – Murray

Michael Kyle Evans – Murray

Associate of Science

Stacey K. Orr, Summa Cum Laude – Hazel

Anna-Marie Faye Ulrich – Murray

Heather DeLancey Bogard – Murray

Stephanie McClure – Murray

Mark A. Rickert, Magna Cum Laude – Murray

Kristine K. McHenry, Summa Cum Laude – Murray

Ashley Maurice Ferrell, Magna Cum Laude – Murray

Carlisle County

Bachelor of Science

Holly Mancera – Arlington

Christopher Brent Melton, Cum Laude – Arlington

Jeffrey Alan Perkins – Bardwell

Associate of Science

Sheri R. Kellett, Summa Cum Laude – Bardwell

Alex A. King – Cunningham

Christian County

Associate of Science

Jason Todd Smith – Hopkinsville

Kerry Shane Winders, Magna Cum Laude – Hopkinsville

Gregory Lee Sutton, Magna Cum Laude – Hopkinsville

Clark County

Bachelor of Science

Mary Ann Mitchell – Winchester

Clay County

Associate of Science

Ashley S. Sizemore – Fall Rock

Billie Rene' Ampomah, Magna Cum Laude – Manchester

Crittenden County

Bachelor of Science

Stacie Holder Beckner, Magna Cum Laude – Marion

Associate of Science

Sondra Kay Tabor, Cum Laude - Marion

Campbell County

Bachelor of Science

Karla Seiko Smith – Bellevue

Robert S. Brashear, Summa Cum Laude – Highland Heights

Daviess County

Bachelor of Science

Daniel Eugene Long – Owensboro

Kristy Rene' Westerfield – Whitesville

Associate of Science

Benjamin C. Roach – Owensboro

Edmonson County

Bachelor of Science

Brian Aaron Fox, Magna Cum Laude – Cub Run

Associate of Science

Steven Christopher Meredith – Brownsville

Franklin County

Bachelor of Science

Mia Monique Graves – Frankfort

Teresa Mullins, Cum Laude - Frankfort

Associate of Science

Andrea Carol Wise, Magna Cum Laude – Frankfort

Fulton County

Bachelor of Science

Amanda Carol Griffiths – Hickman

Associate of Science

Teddy D. Adams – Fulton

Garrard County

Bachelor of Science

Troy Neal Mallory – Lancaster

Kamil Kaminski – Lancaster

Stefani Renne Grimes – Lancaster

Michael Phillip Thomas Stacey, Cum Laude – Lancaster

Graves County

Master of Science

Williams Pitts – Mayfield, KY

Bachelor of Science

Tyler Matthew Hall – Wingo

Brandon Charles Gibbs – Hardin

Magen Hope Hancock – Mayfield

Tanna Marie Jones – Hickory

Shanice Markisha Martin – Mayfield

Jimmie Lynn Perkins, Magna Cum Laude – Boaz

Jason Tyler Hicks, Magna Cum Laude – Boaz

Hailey Walker – Fancy Farm

Joshua Paul Manning – Hickory

Cicely Ronielle Shelton – Mayfield

Sasha V. Thomas – Mayfield

Dale L. Kirks – Mayfield

Rebecca Shonta Fox – Mayfield

Rebecca Jackson Sanderson – Mayfield

Gregory Todd Dowdy – Mayfield

Jeffrey Riley – Mayfield

Brittany Wade, Cum Laude – Mayfield

Sarah Beth Wilson-Kraft, Magna Cum Laude – Mayfield

Melanie Anne Stinson, Summa Cum Laude – Mayfield

Darla Burchard – Melber

Christopher Mark Kelley – Symsonia

Associate of Science

Austin Roy Clark, Magna Cum Laude – Mayfield

Martin Athenas, Cumma Laude – Boaz

Matthew H. Oliver – Summa Cum Laude – Fancy Farm

Jason Edward O'Neill – Hickory

Jessica Nichole Rodgers – Mayfield

Anna Pritchard – Mayfield

Ryan Erik Coleman – Mayfield

Linda Markay Lewis – Mayfield

Steven Joseph Leidecker, Cum Laude – Mayfield

Nicole Rene Champion, Magna Cum Laude – Mayfield

Inger Doores Penney, Suma Cum Laude – Wingo

Grayson County

Bachelor of Science

Doreen Portman Lampton, Summa Cum Laude – Leitchfield

Associate of Science

Gina Renee Curtis-Dockery - Caneyville

Green County

Associate of Science

Tenia Jean Hudgins, Summa Cum Laude – Greensburg

Hancock County

Bachelor of Science

Tina Wheatley, Cum Laude – Hawesville

Hardin County

Associate of Science

Israel D. Fox – Radcliff

Henderson County

Bachelor of Science

Lindann Johnson – Henderson

Troy F. Duckworth – Henderson

Associate of Science

Jeremy W. May – Henderson

Matthew Vanderpool, Cum Laude – Henderson

Phillip Dale Vowell, Summa Cum Laude – Henderson

Hickman County

Bachelor of Science

Tina M. Ingrum, Magna Cum Laude – Clinton

Jere Clark, Cum Laude - Clinton

Associate of Science

Angela James, Cum Laude – Clinton

Billy Joe James, Magna Cum Laude – Clinton

Hopkins County

Bachelor of Science

Cindy Jones Dugger – Madisonville

Eva K. Renfro, Magna Cum Laude – Mortons Gap

Megan N. McPeek – Nortonville

Robert Clarke, Magna Cum Laude – Nortonville

Associate of Science

Robinett Woodruff – St. Charles

Patricia Bean, Magna Cum Laude – St. Charles

Jefferson County

Bachelor of Science

Brian Keen Hardin – Fairdale

Gaston Yav Mukaz – Louisville

Navetta Shanell Gunn Matzek – Louisville

Catherine Marie Morgan – Louisville

Mary Beth Pendleton – Louisville

Tammy Denise Morrison – Louisville

Rosalind A. Sickles – Louisville

Teresa Haglund – Louisville

April Renee' Ford – Louisville

Matthew L. Gambrell – Louisville

Jennifer C. Whitfield, Cum Laude – Louisville

Kimberly M. Seelye, Cum Laude – Louisville

Lori Danyll Jefferson, Cum Laude – Louisville

Elizabeth A. Truax, Magna Cum Laude – Louisville

Ruth Ann Maguire Jenkins, Magna Cum Laude – Louisville

Cheri L. Green, Magna Cum Laude – Louisville

Tanya M. Linthicum, Magna Cum Laude – Louisville

Associate of Science

Tiffany Cheri Calloway – Louisville

Shalonda D. Neal – Louisville

Samantha Edwards – Louisville

Tuwanna N. Todd-Elson – Louisville

Patricia D. Hunter – Louisville

Junette Sobremonte Ky – Louisville

Andrew E. Alexander Sr, Cum Laude – Louisville

Michelle E. Hardison, Cum Laude - Louisville

Jennifer R. Zebley, Cum Laude – Louisville

Christine M. Angle, Cum Laude – Louisville

Elizabeth M. King, Cum Laude – Louisville

Melissa Higgins, Magna Cum Laude – Louisville

Susan Rademaker, Magna Cum Laude – Louisville

Amy Carpenter, Magna Cum Laude – Louisville

Laurel County

Associate of Science

Opal K. Combs, Cum Laude – London

Henry W. Triplett, Cum Laude – London

Lincoln County

Bachelor of Science

Deronda Halcomb Sears – Stanford

Rachael Abbott – Stanford

Tiffany S. Johnson, Cum Laude – Stanford

Sheila Godby Padgett, Magna Cum Laude – Waynesburg

Livingston County

Bachelor of Science

Tina Renee Barrett – Grand Rivers

Robert William Hansen – Grand Rivers

Bobbi J. McGee – Smithland

Summer Loy – Tiline

Associate of Science

Crystal Gayle Poss – Grand Rivers

Logan County

Bachelor of Science

Ishaya D. Dowell – Adairville

Jonathan D. Cropper, Cum Laude – Auburn

Carol Kerstiens Kees, Cum Laude – Russellville

Associate of Science

George M. Vanderpool – Auburn

Janice Ann Nourse – Lewisburg

Mark L. Dueben – Russellville

Lacey Nichole Tooley – Russellville

Rebecca J. Scales, Cum Laude – Russellville

Lyon County

Bachelor of Science

Gena Nicole Darnall – Eddyville

Lori Ellen Yates – Kuttawa

Associate of Science

Ryan C.Eaves – Kuttawa

Robert C. Ervin Jr., Magna Cum Laude – La Center

Madison County

Associate of Science

Pansy Lee Hafley – Berea

Daniel Benjamin Griggs, Cum Laude - Berea

Clinard E. Chaney, Magna Cum Laude - Richmond

Marion County

Bachelor of Science

Victoria N. Porter – Lebanon

William Keith Boswell – Lebanon

Katherine Ann Jones, Summa Cum Laude – Lebanon

Associate of Science

Chantini Renee Owens – Lebanon

Marshall County

Master of Science

Julie Castleberry – Benton

Michael Joseph Ruiz – Hardin

Bachelor of Science

Nikki R. Bitz – Benton

Kristina L. Adams – Benton

Amanda Faye Clark – Benton

Kimberly Vaughn Hagan – Calvert City

Justin Bruce Harper, Cum Laude – Calvert City

Associate of Science

Sarah Rebekah Edwards – Benton

Sherry Reed – Benton

Vanessa L. Taylor, Cum Laude – Benton

Cary Ann Gray, Magna Cum Laude – Benton

Cynthia Dawn Rambeau – Calvert City

McCracken County

Master of Science

Cynthia F. Rodgers – Paducah

Bachelor of Science

Melissa Marie Chandler – Paducah

Jordan Christopher Manney, Cum Laude – Paducah

Andria Lee Miller, Magna Cum Laude – Paducah

Daniel Stuart Wilson – Paducah

Timothy Eric Waddell – Paducah

Thelma L. Reed – Paducah

Melissa D. Abarca – Paducah

Samantha Ann Bennett – Paducah

Jackie Jo Doublin – Paducah

Charles G. Luciano – Paducah

Crystal Harris – Paducah

Maria Denise White Crockett – Paducah

Melanie J. Anderson – Paducah

Latosha Sutton – Paducah

Angela N. Harris, Cum Laude – Paducah

Liberty R. Bell, Cum Laude – Paducah

Nicole Ferol Bowden, Cum Laude – Paducah

Christopher Lee Baxter, Cum Laude – Paducah

Mary Helen Behrens, Magna Cum Laude – Paducah

Julie Yvonne Allen-Wilson, Magna Cum Laude – Paducah

Kevin E. McIntyre, Magna Cum Laude – Paducah

Keith Edwin Plumlee, Magna Cum Laude – Paducah

JoAnn Downs, Magna Cum Laude – West Paducah

Associate of Science

Maressa White – Paducah

Jennifer Marie Williams – Paducah

David Eugene Wade Jr. – Paducah

Abbie Nguyen – Paducah

Peggy Denise Bennett – Paducah

Amanda S. Stokes, Magna Cum Laude – Paducah

Marlena Beth Moss – West Paducah

Montgomery County

Bachelor of Science

Robert Earl Compton – Mt. Sterling

Associate of Science

Rosetta Ann Thompson – Mt. Sterling

James R. Wilson Jr., Summa Cum Laude – Mt. Sterling

Muhlenberg County

Bachelor of Science

Jenifer Marnell Mitchell Jenkins, Cum Laude – Central City

Anthony Blake Martino – Greenville

Associate of Science

Karen Renee Robinson, Cum Laude – Belton

Nelson County

Bachelor of Science

Johnnie Freeman Karr – Bardstown

Angel R. Shaw, Cum Laude – Bardstown

Scott Robert Landram – New Haven

Oldham County

Bachelor of Science

Nathan Watts, Cum Laude – Crestwood

Krista M. Motta, Magna Cum Laude – Crestwood

Lisa Kay Sarno, Magna Cum Laude – LaGrange

Angela Rae Jette, Cum Laude – Prospect

Pulaski County

Bachelor of Science

Kevin R. Ball – Somerset

Sherre Smith Sharpe, Cum Laude – Somerset

Associate of Science

Kathy Right – Burnside

Scott County

Bachelor of Science

Elizabeth Ann Roark, Magna Cum Laude – Georgetown

Simpson County

Associate of Science

Douglas Wayne Gass – Franklin

Spencer County

Bachelor of Science

Timothy R. Amyx – Taylorsville

Union County

Bachelor of Science

Antonio Lamarr Davis – Morganfield

Elizabeth Saunders Newsome – Morganfield

Martha Danielle Spaulding – Morganfield

Jama Nicole Trainer – Sturgis

Michael S. Wilcox – Sturgis

Associate of Science

Tamikey Danielyea Willett

Wayne County

Bachelor of Science

Clint D. Keith – Monticello

Warren County

Bachelor of Science

Ciara West – Bowling Green

Jonathan Froedge – Bowling Green

Travis Merideth – Bowling Green

William Todd Matthews – Bowling Green

Gayle Marie Norris – Bowling Green

Nicholas R. Johnson, Cum Laude – Bowling Green

Tina L. Crowe, Cum Laude – Bowling Green

Renee Hulsey, Cum Laude – Bowling Green

Brenda Lee VanFleet, Magna Cum Laude – Bowling Green

Associate of Science

Mindy S. Meherg – Bowling Green

Stephanie Lindsey Higdon – Bowling Green

Tammy Chanell Greathouse – Bowling Green

Lori Ann Meredith, Cum Laude – Bowling Green

Deborah Susan Lambert, Magna Cum Laude – Bowling Green

Robert S. Lee, Magna Cum Laude – Bowling Green

Whitley County

Bachelor of Science

Stephanie Ann Blankenship, Cum Laude – Corbin

Washington County

Bachelor of Science

Amanda Lynn Rainwater, Magna Cum Laude – Springfield

Illinois Degree Recipients

Associate of Science

Daryl Evrard, Suma Cum Laude – Marion, IL

Sandra Lee Deubel, Magna Cum Laude – Mt. Vernon, IL

Bachelor of Science

Randi Eveans, Cum Laude – East Alton, IL

Caleb Michael Luttrell – Murphysboro, IL

Carl Dennis Earnhart II, Cum Laude – Anna, IL

David A. Munsell, Magna Cum Laude – Anna, IL

Casey J. Rhine – Benton, IL

Marva L. Purchase, Magna Cum Laude – Cairo, IL

Alfonso Gene King II – Carbondale, IL

Crystal Dawn McManus – Carbondale, IL

Kimber Anne Maleski, Cum Laude – Carbondale, IL

Robert E. Mooney – Centralia, IL

Lori D. Cushman – Chester, IL

Jennifer Lynn Campbell – Chester, IL

David E. Utley – Christopher, IL

Lisa Graham – Cobden, IL

Lucia A. Cowsert, Summa Cum Laude – Cypress, IL

Alexis Desiree Duncan – Dix, IL

Jeanne Bierman, Cum Laude – DuQuoin, IL

Katie Renee Heath Martin – Eldorado, IL

Keith Rogers, Magna Cum Laude – Eldorado, IL

Larry David Harrelson – Enfield, IL

Alisa Dawn Christy – Fairfield, IL

Lara Lee Belcher – Fairview Heights, IL

Kasey Suzanne Shackleford – Galatia, IL

Kenneth V. Shults, Cum Laude – Galconda, IL

Katie Ashford – Grantsburg, IL

Amanda Dutton – Harrisburg, IL

Adrian Brent Deitz – Keenes, IL

Roger D. Mifflin – Macedonia, IL

Rebecca R. Murphy – Marion, IL

Robert Matthew Davis – Marion, IL

Christopher Daniel Henry, Cum Laude – Marion, IL

Adrianne Storm – Metropolis, IL

Elizabeth D. Carruthers – Metropolis, IL

Jared Borum – Metropolis, IL

Jennifer Lynn Kowalczik – Metropolis, IL

David E. Terry – Mound City, IL

Matthew Clark – Mt. Vernon, IL

Jessica Moore – Mt. Vernon, IL

Ruth A. Decker – Mt. Vernon, IL

Cassandra Louise Pullett – Pulaski, IL

Angela K. Kerley – Simpson, IL

Dawn E. Hazel, Summa Cum Laude – Simpson, IL

April Kissiar, Magna Cum Laude – Tamms, IL

Carolyn Kissiar, Magna Cum Laude – Tamms, IL

David L. Willmore – Valier, IL

Jami Jo Perryman – Vergennes, IL

Renita Daniele Smothers, Cum Laude – Vienna, IL

Gina S. Goines, Magna Cum Laude – Vienna, IL

Master of Science

Walter Kirslis – Carbondale, IL

Joel B. Nuernberger  – Carbondale, IL

Brandy E. Hetrick  – Carterville, IL

Darryl Wallace  – Harrisburg, IL

Michael Dwayne Simmons Sr . – Marion, IL

Billy M. Reagor – Metropolis, IL

Beth Ellen Williams – West Frankfort, IL

Additional State Degree Recipients

Mississippi

Bachelor of Science

Cable Brooks McMinn – Meadeville, MS

Arizona

Bachelor of Science

Jessica Marie Temple – Peoria, AZ

Tennessee

Bachelor of Science

JaRobyn Larry Tomlin – Medon, TN

Don D. Porter – Paris, TN

John J. Stahl, Summa Cum Laude – Paris, TN

Associate of Science

Kawanda L. Bailey – Dyer, TN

Shawn Joseph Cook – Union City, TN

Timothy Marshall McClain, Cum Laude – Union City, TN

Billie Marie Martin – Troy, TN

Texas

Bachelor of Science

Eric Shaun Trout – Cleveland, TX

Tristana Williams – Cedar Hill, TX

California

Bachelor of Science

Alyssa Renee Ybarra – Chino Hills, CA

Georia

Bachelor of Science

Bradley Whitaker – Riverdale, GA

Indiana

Bachelor of Science

Nancy Elizabeth Phillips, Magna Cum Laude – Borden, IN

Jennifer Lynn Hardin, Magna Cum Laude – Charlestown, IN

Melissa Dawn Morehouse, Magna Cum Laude – Charlestown, IN

Deborah A. Thompson, Cum Laude – Corydon, IN

Sarah Elizabeth Phillips, Cum Laude – Jeffersonville, IN

Michelle Marie Hampton, Magna Cum Laude – Jefferson, IN

Associate of Science

Eric Wayne Hutchinson, Evansville, IN

Florida

Bachelor of Science

Lourdes Rosario-Ramos – Jacksonville, FL

Associate of Science

Bobby James Bastin III, Magna Cum Laude – St. Augustine, FL

Tennessee

Bachelor of Science

Marlon Maurice Dotson, Bachelor of Science in Psychology and Counseling – Milan, TN

Out of Country

Bachelor of Science

Mervyn Bertrand Hazelwood – St. John Virgin Islands

Mid-Continent University offers an accelerated adult Advantage option which provides degrees face-to-face in 27 cities and towns throughout Kentucky, southern Illinois or online. The unique cohort format allows adult students to fit a college education into their busy lives. Face-to-face classes are offered one night a week with one class at a time. Adults can earn an undergraduate or graduate degree. MCU offers the traditional college experience on the main campus in Mayfield, Kentucky.


Mid-Continent University is a private, non-profit, Southern Baptist affiliated organization. MCU is regionally accredited and headquartered in Mayfield, Kentucky. If you are interested in information about enrolling visit www.midcontinent.eduor call 1-888-MCU-GRAD.